“Czytamy Etykiety” zmienia codzienne nawyki Polaków

Dzisiaj mam dla Was kolejne wyjątkowe spotkanie 🙂 Spotkanie z Agnieszka Pocztarską, osobą, której blog Czytamy Etykiety rozwiewa wszelkie tajemnice i wątpliwości dotyczące składu wielu produktów kosmetycznych i spożywczych. Agnieszka wraz ze swoim zespołem nie ustaje w wysiłkach, aby w rzetelny i zrozumiały sposób wskazać produkty, na które zdecydowanie powinniśmy zwracać uwagę i te, które powinniśmy omijać szerokim łukiem. Bezkompromisowo rozprawia się z informacjami na etykietach i jakością naszych wyborów w sklepach.

Zapraszam Was na naszą rozmowę i skorzystanie z ważnych uwag Agnieszki, a przede wszystkim do śledzenia bloga i Instagrama Czytamy Etykiety. Zachęcam również do pobrania bezpłatnej aplikacji na telefon, która może Wam towarzyszyć podczas codziennych zakupów!

Agnieszka Pocztarska – właścicielka serwisu Czytamy Etykiety

„Czytamy etykiety” posiada na Instagramie 188 tysiące obserwatorów, a na Waszym blogu znajduje się ogromna ilość przeanalizowanych produktów oraz kosmetyków pod kątem ich składów. Skąd w ogóle pomysł na stworzenie takiego miejsca w Internecie?

Pomysł powstał z potrzeby – jak to bywa najczęściej. Po urodzeniu dzieci nie wiedziałam, czym je karmić i jakich kosmetyków używać do ich pielęgnacji. Nie jestem dietetykiem, nie mam wiedzy chemicznej/biologicznej, itp. Stąd pytania, na które szukałam odpowiedzi u specjalistów, lekarzy i w internecie mnożyły się. Brakowało mi miejsca, gdzie mogłabym znaleźć to, czego potrzebuję na TU i TERAZ. I dlatego postanowiłam takie miejsce stworzyć.

Zebrałam cudowny zespół specjalistów, którzy na co dzień tworzą merytoryczne materiały w Czytamy Etykiety. Sama zajęłam się słuchaniem ludzi. Reagujemy na ich potrzeby, prośby, pytania, bo wiemy, jak ważne są wartościowe rady przy podejmowaniu szybkich decyzji.

Jak oceniasz ogólną jakość dostępnych produktów na polskim rynku?

Uważam, że jest coraz lepiej 🙂 Po 5 latach moich “śledztw” coraz częściej znajduję produkty z naprawdę dobrym składem. Mam nadzieję, że z moim zespołem dokładamy małą cegiełkę do zmiany sposobu myślenia producentów. Uświadamiając ludzi, ucząc ich jak powinno wyglądać zdrowe odżywianie i dlaczego używanie kosmetyków z dobrym składem jest tak ważne, staramy się zmieniać codzienne nawyki Polaków.

Wchodzę do drogerii i widzę labirynt regałów uginających się pod ciężarem produktów kosmetycznych. Wszystkie z pięknymi etykietami pełnymi haseł „kluczy”, które mają mnie skłonić do zakupu – bio, eko, naturalne… Podejrzewam, że nie powinnam się tym sugerować, a czymś zupełnie innym. Co wyróżnia dobry skład kosmetyków naturalnych pośród wielu proponowanych przez marki kosmetyczne?

Masz rację. Nie należy patrzeć na „ słowa klucze”, bo bardzo często producenci liczą na naszą niewiedzę i wykorzystują konieczność robienia zakupów w pośpiechu. Ponadto wykorzystując dobrze kojarzone sformułowania, takie jak „EKO”, „BIO”, a przy produktach spożywczych „Smak jak u Babci”, „Tradycyjny smak”  działają na naszą podświadomość i sugerują dokonanie zakupu produktu bez sprawdzania składu.

Kupując kosmetyki, pamiętajmy o podstawowych zasadach:

 • czytamy etykiety – po prostu (praktyka czyni mistrza ),
 • robimy notatki – ściągi zawsze pomagają w uczeniu i „ułatwiają” podjęcie dobrej decyzji,
 • nie kupujemy w ciemno – przed zakupem sprawdź oceny innych i przeczytaj skład w domu, na spokojnie,
 • oceniamy całokształt, a nie pojedyncze składniki,
 • zwracamy uwagę na certyfikaty, jakie dany kosmetyk otrzymał,
 • przy wyborze kierujemy się rodzajem naszej skóry.

Oprócz dobrego składu, widać coraz większe zaangażowanie firm kosmetycznych w stosowanie ekorozwiązań dla swoich produktów – najczęściej dotyczy to rezygnacji z plastikowych opakowań. A czy jest coś jeszcze, oprócz składu i opakowania, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków danej marki?

Dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy firma ma możliwość wysłania zamówienia zgodnie z filozofią zero waste, czyli np. jakich opakowań dobiera w celu dostarczenia przesyłki.

Bardzo ważne jest również, by kosmetyki nie były testowane na zwierzętach, ani żaden ze składników nie był częścią tych okropnych praktyk.

Działania związane z odpowiedzialnymi zakupami, które nie tylko pociągają za sobą kupno produktu z dobrym składem, ale także całościowe, świadome podejście do naszych zakupów, to kierunek, w którym powinniśmy zmierzać.

Czy zdarza się, że firmy same zgłaszają się do Was z prośbą o ocenę ich produktów?

Oczywiście. Długo jednak pracowaliśmy i dalej pracujemy na naszą wiarygodność, dlatego też dla nikogo nie ma taryfy ulgowej. Jesteśmy bezkompromisowi w naszych ocenach i nie ukrywam, że dość surowi. Spotykamy się z zarzutami, że nasze oceny bywają krzywdzące. Ja jednak wychodzę z założenia, że przy ocenie np. produktów dla dzieci i kobiet w ciąży lepiej dmuchać na zimne. Nasze zasady są proste, a dobro konsumenta najważniejsze.

Bardzo doceniam Waszą pracę, ale nie byłabym sobą, gdybym nie zadała pytania z mojej bajki 🙂 Czy posiadasz własne, codzienne nawyki, które stosujesz z myślą o zero waste i dbaniu o środowisko?

Nie ukrywam, ze wypracowanie nawyków zero waste to mój cel na ten i przyszły rok.

Już teraz świadomie podejmuję takie działania, jak:

 • zawsze mam ze sobą torbę na zakupy ( nie używam jednorazowych/plastikowych),
 • zawsze mam ze sobą bidon z wodą,
 • noszę kubek wielorazowy na kawę/herbatę,
 • segreguję śmieci,
 • używam metalowych słomek dla dzieci,
 • używam woskowijek zamiast folii aluminiowej,
 • patrzę na plastik używany w domu – ograniczam się wyłącznie do bezpiecznego plastiku wielorazowego użytku,
 • używam wielorazowych wacików do demakijażu.

To wszystko są małe kroki, ale robię je systematycznie i każda z tych czynności na stałe staje się naszym codziennym nawykiem. Będę tę wiedzę przekazywać dzieciom przede wszystkim po to, by znały konsekwencje naszych codziennych wyborów.

Jestem pod wrażeniem! Bardzo dziękuję za garść świetnych wskazówek i interesującą rozmowę! 🙂

Zapraszam Was na bloga “Czytamy Etykiety”: https://czytamyetykiety.pl/ oraz na konto na Instagramie: https://www.instagram.com/czytamyetykiety/?hl=pl .

Dodatkowo, aplikacja do ściągnięcia na telefon: https://czytamyetykiety.pl/aplikacja/.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s