Sopot naturalnie!

Cześć w listopadzie! 🙂 W tym miesiącu zaczynamy temat plastiku i ograniczania odpadów. Mam nadzieję, że razem ze mną nauczycie się jak prawidłowo segregować odpady i poznacie sposoby na codzienne ich ograniczenie w naszych domach, a przede wszystkim utrwalimy sobie wiedzę na temat plastiku, który przecież niejedno ma imię. Obiecuję zamieścić na blogu wiele istotnych wskazówek, których przestrzeganie nie pozostaną bez wpływu na nasze zdrowie i jakość środowiska naturalnego.

Cieszę się, że ten temat mogę zacząć od przedstawienia Wam świetnej kampanii z Sopotu, której celem jest oczywiście dbałość o środowisko naturalne i lepsza jakość życia dla mieszkańców miasta! Przedstawiam Wam Sopot naturalnie! 🙂 To kolejny krok po zakazie używania plastikowych naczyń na terenie urzędu i podczas imprez organizowanych przez miasto Sopot wprowadzony przez Prezydenta Jacka Karnowskiego. Plastikowe butelki z wodą też zostały zastąpione przez szklane karafki i dystrybutory ze zdrową sopocką kranówką.

Sopot naturalnie – to nazwa szerokiej kampanii edukacyjnej adresowanej do mieszkańców, przedsiębiorców, branży turystycznej i na sopocki rynek.

Projekt ma na celu zmianę nawyków dotyczących produkcji odpadów (w szczególności plastikowych), lepszą segregacji śmieci, promocję picia zdrowej sopockiej kranówki i ograniczenie marnowania żywności.

Kampania Sopot naturalnie podzielona jest na sześć kategorii i zawiera wszelkie sopockie eko-działania podejmowane w mieście. Poniżej lista działań i odpowiadające im logotypy, które możecie zaobserwować podczas spaceru po Sopocie:

  1. Sopot naturalnie bez plastiku.
  2. Sopot naturalnie bez odpadów.
  3. Sopot naturalnie zielony.
  4. Sopot naturalnie krystaliczny.
  5. Sopot naturalnie eko-odpowiedzialny.
  6.  Sopot naturalnie mobilny.

Inauguracja projektu miała miejsce 21 września na sopockim rynku przy okazji wielkiego eko-pikniku. Wydarzeniu towarzyszyło wiele warsztatów, pokazów, eko-targ oraz wystawa artystyczna obrazująca ogrom śmieci, które produkujemy – bardzo często zupełnie nieświadomie.

W ramach kampanii wydano poradniki dla mieszkańców, przedsiębiorców i branży turystycznej. Powstał także blog na Facebooku o tematyce ekologicznej z praktycznymi radami jak dbać o środowisko.

Czy jesteście eko-odpowiedzialni? Sprawdźcie poniżej! Chociaż kampania ma swoje miejsce w Sopocie, to oczywiście zasady, które promuje są do zastosowania wszędzie i dla każdego, któremu bliskie jest dobro naszego środowiska naturalnego. Czyli zakładam, że dla wszystkich nas! 🙂 Elektroniczne poradniki jak być eko znajdziecie na stronie kampanii.

Ściąga dla eko-odpowiedzialnych mieszkańców Sopotu.

Podobne tablice, które pomogą Wam w zrobieniu ekologicznych zakupów, możecie także znaleźć na sopockim rynku, a to jest niewątpliwie świetny pomysł dla mieszkańców miasta 🙂 Ponadto kampania jest także obecna w szkołach, bibliotekach, instytucjach kultury i innych miejscach współpracujących, gdzie możecie znaleźć charakterystyczne plakaty. Informacja o ilości marnowanego jedzenia swoją drogą bardzo mnie zasmuciła 😦 … Tym bardziej cieszę się, że miasto Sopot nie zgadza się na takie praktyki i wraz z mieszkańcami podejmuje wyzwanie ograniczenia odpadów!

Zapraszam Was serdecznie do polubienia strony Sopot naturalnie na Facebook’u, na której znajdziecie masę ciekawych artykułów i informacji na temat bycia eko-odpowiedzilanym:

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s