Rumia inspiruje na zielono

Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić działania jakie przeciwko plastikowi prowadzi Rumia 🙂 Inspirujące trzy inicjatywy, które realizowane są wraz z mieszkańcami tylko napawają nadzieją, że zmiana jest możliwa i osiągalna dla każdego! Osobiście jestem pod ogromnym wrażeniem zaangażowania mieszkańców Rumi w akcje promujące ochronę środowiska, ale także działań miasta na rzecz integracji społeczności w temacie ekologii. Po raz pierwszym spotkałam się z projektem naklejek umożliwiających osobom niewidomym segregację odpadów i jestem pełna uznania dla tego pomysłu 🙂 Poniżej zapraszam Was do zapoznania się z działaniami Rumi i zainspirowania się ich ekologicznym podejściem do życia!

Czysta Rumia

Większość pro-ekologicznych wydarzeń w Rumi prowadzonych jest w ramach akcji „Czysta Rumia”, którą zapoczątkował w 2015 roku burmistrz Michał Pasieczny. Ostatnia edycja wydarzenia z czerwca 2019 r. odbyła się, jak zawsze, z pełnym zaangażowaniem mieszkańców Rumi, którzy ponownie zadbali o porządek w mieście. Kilkaset osób włożyło rękawiczki i wzięło puste worki, by zapełnić je zalegającymi w mieście śmieciami . Następnie, na zakończenie intensywnego dnia, odbył się festyn rodzinny w podziękowaniu za pracę oraz w nagrodę dla tzw. eko-bohaterowów 🙂 Na uczestników czekały również rozmaite atrakcje oraz upominki. Można było także odwiedzić stoiska promujące ekologię i dowiedzieć się więcej nt. działań w zakresie ochrony środowiska.

Naklejki umożliwiające osobom niewidomym segregację odpadów

Zarządcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz osoby prywatne mogą zgłaszać się do Urzędu Miasta Rumi po odbiór bezpłatnych naklejek, które dzięki zastosowaniu alfabetu Braille’a, mają ułatwić skuteczną segregację odpadów osobom niewidomym i słabowidzącym. Inicjatywa powstała oddolnie, w odpowiedzi na potrzebę zgłaszaną przez mieszkańców. Naklejki dostępne są dla każdego, kto uważa, że pomogą one w lepszym funkcjonowaniu wszystkich mieszkańców, np. na osiedlach, czy w miejscach publicznych.

To rozwiązanie ma ułatwić funkcjonowanie naszym niepełnosprawnym mieszkańcom. Mówiąc obrazowo, dzięki dotknięciu takiej naklejki osoba niewidoma lub słabowidząca wie, do którego pojemnika należy kierować konkretne odpady – tłumaczy Piotr Wittbrodt, zastępca burmistrza Rumi.

Źródło

Więcej informacji nt. naklejek możecie przeczytać na stronie tutaj.

Rumia bez plastiku

W czerwcu br. Rada Miejska Rumi podjęła decyzję o stopniowej rezygnacji z użytkowania między innymi plastikowych opakowań, naczyń oraz sztućców. Realizacja przedsięwzięcia ma się przyczynić nie tylko do ochrony środowiska, ale też promować „ekologiczne nawyki” wśród mieszkańców. Uchwała „Rumia bez plastiku” została podjęta jednogłośnie, a jej pomysłodawcami byli przedstawiciele klubu radnych „Ponad Podziałami”. Głównym celem przedsięwzięcia jest dbałość o środowisko naturalne, ludzkie zdrowie oraz odpowiednią edukację w zakresie ekologii.

Małymi krokami musimy dążyć do tego, żeby pomóc nie tylko Rumi, ale i całej planecie. Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę, że to, co się dzieje w zakresie produkcji plastiku i jego utylizacji pozostawia wiele do życzenia – podkreśla radna Maria Bochniak, szefowa klubu „Ponad Podziałami”. – Myślę, że ta uchwała jest początkiem czegoś większego i pokazuje, że radni starają się zadbać o wszystkie obszary życia rumian – dodaje.

Źródło

W ramach przedsięwzięcia podjęty zostanie szereg działań zmierzających do redukcji zużycia jednorazowych tworzyw sztucznych na terenie miasta. Samorząd planuje stopniową rezygnację z jednorazowych opakowań i naczyń, odejście od wody w plastikowych butelkach na rzecz dystrybutorów, a także montaż kolejnych miejskich koszów umożliwiających segregację odpadów.

Wszystkie powyższe inicjatywy to przykłady działań, które miasto Rumia podjęło w sprawie polepszenia jakości życia mieszkańców oraz zadbania o środowisko naturalne. Mam nadzieję, że zainspirowało Was to, do zainteresowania się działaniami proekologicznymi w Waszych miejscach zamieszkania 🙂 Warto się zaangażować i w ten sposób wspomóc inicjatywy środowiskowe!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s