Miasto na detoksie

Cześć wszystkim! Jeżeli ktoś z Was jeszcze nie słyszał o kampanii Miasto na detoksie prowadzonej w Gdańsku, to ma spore zaległości do nadrobienia 🙂 Kampania funkcjonuje od marca 2017 r. i rozpoczęła się w ramach europejskiego projektu edukacyjnego NonHazCity (marzec 2016 – luty 2019, finansowanego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego INTERREG), którego celem była zmiana zachowań konsumenckich dla poprawy stanu środowiska naturalnego. Edukacja w ramach projektu skierowana była do instytucji miejskich, małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych. Projekt zakładał, że podjęte w jego ramach działania wpłyną na ograniczenie wprowadzania substancji niebezpiecznych do systemu kanalizacji sanitarnej, a docelowo do wód Morza Bałtyckiego.

NonHazCity realizowany przez 18 partnerów z rejonu Morza Bałtyckiego miał na celu zmianę zachowań konsumenckich dla poprawy stanu środowiska naturalnego, poprzez dążenie do:

  • redukcji emisji substancji do Morza Bałtyckiego pochodzących ze źródeł rozproszonych o małej skali,
  • zwiększenia świadomości na temat zagrożeń,
  • wdrożenia działań pilotażowych w instytucjach miejskich, małych i średnich przedsiębiorstwach oraz gospodarstwach domowych.

W Gdańsku projekt realizowany był wspólnie przez: Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną Sp. z o.o (GIWK), Urząd Miejski w Gdańsku oraz Uniwersytet Gdański, odpowiedzialny za prace badawcze.

Projekt NonHazCity obecnie kontynuowany jest w ramach NonHazCity2 (sierpień 2019 – styczeń 2021). Pierwszy projekt zidentyfikował i uporządkował pod względem ważności źródła substancji niebezpiecznych, czego rezultatem było opracowanie indywidualnych dla każdego partnera „Planów Zarządzania Chemikaliami” (w Gdańsku funkcjonuje pod nazwą “Plan redukcji emisji substancji niebezpiecznych”) – długoterminowych strategii dla ograniczenia emisji substancji niebezpiecznych do środowiska. Za wdrożenie planów odpowiedzialne są władze lokalne miast partnerskich. W drugim (obecnym) etapie projektu prowadzona jest weryfikacja, czy zadania opisane w planie są realizowane według wypracowanego w ramach projektu, usystematyzowanego dla wszystkich partnerów, systemu monitoringu.

Logo kampanii Miasto na detoksie

Dodatkowo, w ramach obu etapów projektu prowadzone są kampanie społeczno-edukacyjne. Zadaniem kampanii w drugim etapie, oprócz nadrzędnego celu jakim jest zwiększenie świadomości i zaangażowania mieszkańców w dbanie o środowisko z troską o swoje zdrowie, jest również przygotowanie i wdrożenie narzędzi DIY (ang. do it yourself, czyli “zrób to sam”), które pozwolą mieszkańcom Gdańska we własnym zakresie zweryfikować niebezpieczne substancje chemiczne w produktach codziennego użytku – w domu, czy w biurze. Prowadzona będzie również edukacja dotycząca plastiku! 🙂 Nie pod kątem problemu odpadowego, ale problemu wynikającego z możliwości emisji niebezpiecznych chemikaliów przez produkty wykonane z tworzyw sztucznych. W Gdańsku kampanię pod hasłem Miasto na detoksie realizuje miejska Spółka GIWK, która jako jedyna z ww. gdańskich podmiotów jest partnerem drugiego etapu projektu.

Kampania Miasto na detoksie działa nieprzerwanie i można ją śledzić poprzez media społecznościowe 🙂 Świetnie prowadzone profile na Facebooku i Instagramie, oprócz wpadających w oko minimalistycznych, ładnych zdjęć, mają przede wszystkim informować oraz doradzać, jak we własnym zakresie zmniejszyć ekspozycję na niebezpieczne substancje. Kampania dostarcza przepisy na domowej roboty kosmetyki do pielęgnacji, produkty do sprzątania, sposoby na redukcje plastiku i inne ciekawe pomysły do wykorzystania z troską o ochronę środowiska. Proponowane rozwiązania nie są trudne i dostępne dla każdego, a publikowane posty w przystępny i uporządkowany sposób przeprowadzą Was przez kolejne kroki eliminowania ze swojego życia niebezpiecznych substancji dla zdrowia.

Kampania realizuje także założenia innego unijnego projektu badawczego FanpLESStic-sea (dofinansowanego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, INTERREG BSR), którego celem jest redukcja mikroplastiku w Bałtyku. Jak już pewnie zauważyliście, dzięki współpracy międzynarodowej mamy możliwość wypracowania skutecznych rozwiązań dot. ochrony środowiska naturalnego. O ile nasze codzienne decyzje mają ogromne znaczenie dla planety, to bez działań na poziomie unijnym nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z tak dużymi wyzwaniami, jak np. zmniejszenie zanieczyszczenia wód Morza Bałtyckiego. Pamiętajcie zatem, że wszyscy na sobie polegamy 🙂 i dlatego też zachęcam Was do śledzenia różnego rodzaju inicjatyw prośrodowiskowych, które są dla nas wsparciem w codziennej walce o czystszą i zdrowsze planetę 😀

Klikajcie w linki w tekście, aby dowiedzieć się więcej w temacie projektów, o których dzisiaj piszę 🙂 Zachęcam Was również do zapoznania się z Detoksowym Poradnikiem, który pomoże Wam ograniczyć użycie szkodliwych substancji chemicznych. Możecie też tam przeczytać wypowiedzi uczestników projektu, którzy na własnej skórze testowali przedstawione w nim rozwiązania 🙂

Zaglądajcie też koniecznie na profil Facebook kampanii Miasto na detoksie! Są tam szczegółowo opisane sposoby na życie bez niebezpiecznych substancji chemicznych, których nie znajdziecie na Instagramie 😉

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s